Sveikata

Deguonis kraujyje – kaip išmatuoti, koks lygis yra normalus?

Deguonis kraujyje – kaip išmatuoti, koks lygis yra normalus
Deguonies kiekis kraujyje – mato vienetas, kuris parodo, kiek organizme deguonies yra prikaupę raudonieji kraujo kūneliai. Tai išmatuoti galima dviem būdais – atlikti kraujo dujų tyrimą, arba pasimatuoti deguonį kraujyje su pulsoksimetru, ar oksimetru. Šiame straipsnyje pateiksime gaires, kurios padės jums suprasti, koks yra jūsų deguonies kraujyje lygis.

Ką parodo deguonies kiekis kraujyje?

Deguonies kiekis kraujyje rodo, kiek deguonies yra sukaupę raudonieji kraujo kūneliai. Organizmas tinkamą deguonies lygį geba susireguliuoti pats. Tinkamu kiekiu deguonies prisotinto kraujo balanso palaikymas yra gyvybiškai svarbus jūsų sveikatai. Žmonėms, turintiems lėtinių sveikatos sutrikimų: astmą, širdies ligas, lėtines obstrukcines plaučių ligas, reikia ypač dažnai stebėti deguonies kiekį kraujyje. Tokiais atvejais, matavimo metu galima nustatyti, ar išvardintoms ligoms pritaikytas gydymas yra veiksmingas, ar jį reikėtų koreguoti.

Pulsoksimetras – deguonies kraujyje lygio matuoklis

Pulsoksimetras (arba oksimetras) yra neinvazinis prietaisas, kuris išmatuoja deguonies kiekį jūsų kraujyje. Ši procedūra atliekama apšviečiant piršto kapiliarus infraraudonaisiais spinduliais.  Tai parodo, kiek procentų jūsų kraujo yra prisotinta deguonies (SpO2) lygiu. Tiesa, pulsoksimetras turi 2% matavimo paklaidą. Tai reiškia, kad rodmenys gali būti 2 procentais didesni arba mažesni už faktinį jūsų deguonies kiekį kraujyje. Tamsiai lakuoti nagai ar šaltos pirštų galūnės gali įtakoti, jog matavimo rodmenys bus žemesni, nei turėtų būti. Prieš naudodamiesi pulsoksimetru arba jei jūsų rodmenys atrodo neįprastai žemi, pašalinti nagų laką ar sušildykite pirštus. Kadangi pulsoksimetras yra neinvazinis prietaisas, šį testą galite atlikti namuose patys. Šiuos prietaisus galite įsigyti čia. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, kaip interpretuoti matavimo rodmenis.

Koks deguonies kraujyje lygis yra normalus?

Deguonies kiekio kraujyje matavimo vienetas yra SpO2, kai matavimui naudojate pulsoksimetrą ar oksimetrą. Šios gairės padės suprasti, ką reiškia jūsų matavimo rezultatas: Normalus: įprastas rodmuo paprastai yra nuo 95 iki 100 procentų. Tačiau sergant įvairiomis plaučių ligomis šie intervalai gali būti kitokie. Tokiu atveju, dėl rodmenų tikslumo reikia pasitarti su savo gydytoju. Pavyzdžiui, žmonės, sergantys plaučių ligomis, išlaiko savo deguonies kraujyje kiekį (SpO2) nuo 88 iki 92 proc. Žemiau normos: Žemesnis nei normalus deguonies kiekis kraujyje vadinamas hipoksemija. Kuo mažesnis deguonies lygis, tuo sunkesnė gali būti  hipoksemijos forma. Jii gali sukelti kūno audinių ir organų komplikacijas. Paprastai, jei nesergate jokiomis ligomis, SpO2, mažesnis nei 95 procentai, laikomas per mažu.  Virš normos: jei nenaudojate papildomų deguonies šaltinių, jūsų deguonies kraujyje lygis pakilti virš normos negali. 

Kas nutinka, jei deguonies lygis kraujyje sumažėja?

Kai deguonies kiekis kraujyje sumažėja, galite pradėti jausti tokius simptomus, kaip:
  • dusulys
  • krūtinės skausmas
  • sumišimas
  • galvos skausmas
  • greitas širdies plakimas
Taip pat gali pasireikšti cianozės simptomai. Šios ligos požymis yra odos ir gleivinių pamėlynavimas. Tokiu atveju, nedelsdami kreipkitės į gydytojus. Cianozė gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, kurie gali būti pavojingi gyvybei.

Kaip sureguliuoti deguonies kiekį kraujyje?

Jei deguonies kiekis kraujyje yra per mažas, gali tekti papildomai atlikti kraujo deguonies prisotinimą. Šias procedūras, ar vaistus, turi paskirti gydytojas. Jei gydymas bus paskirtas namuose, svarbu laikytis tikslių gydytojo nurodymų tam, kad būtų išvengta komplikacijų.

Kas lemia sumažėjusį deguonies kiekį kraujyje?

Ligos, kurios gali neigiamai paveikti jūsų deguonies kiekį kraujyje:
  • Lėtinis bronchitas ir emfizema
  • ūminis respiracinio distreso sindromas
  • astma
  • trūkę plaučiai
  • mažakraujystė
  • įgimtos širdies ydos
  • įvairios širdies ligos
  • plaučių embolija
Dėl plaučių ligų, plaučiai negali tinkamai įkvėpti deguonies turinčio oro ir iškvėpti anglies dioksido. Kraujo sutrikimai ir kraujotakos sistemos sutrikimai taip pat gali trukdyti kraujui kaupti deguonį ir išnešioti jį po visą organizmą. Bet kuri iš šių problemų gali sumažinti kraujo deguonies prisotinimo lygį. Krentant šiam lygiui, galite pradėti jausti hipoksemijos simptomus. Rūkymas sukelia anglies monoksido kaupimąsi jūsų kraujyje. Dėl šios priežasties padidėja širdies ritmas. Apibendrinant, pulsoksimetras yra labai naudingas prietaisas, kurį galima naudoti namuose. Juo gali naudotis ir visiškai sveiki ir ligų turintys žmonės. Net ir su paklaida, pulsoksimetro ar oksimetro rodmenys yra pakankamai tikslūs. Rekomenduojame įsigyti šį prietaisą mūsų elektroninėje parduotuvėje už žemą kainą!

Populiariausias Pulsoksimetras​

Deguonies matuoklis – Pulsometras C101

19.99

Lengvas ir kompaktiškas pulso ir deguonies matuoklis, kuriuo galite naudotis namuose.
Paprastas valdymas, tiksliai išmatuojami rodmenys.

Pristatymas 1-2 d.d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *