Sveikata

Blogas burnos kvapas – kaip jį pašalinti?

Blogas burnos kvapas – kaip jį pašalinti
Blogas burnos kvapas, mediciniškai vadinamas halitoze, gali atsirasti dėl netinkamos dantų ar burnos ertmės priežiūros. Taip pat tai gali būti kitų sveikatos problemų ženklas. Nemalonų burnos kvapą gali dar labiau pabloginti jūsų vartojami maisto produktai ir kiti nesveiko gyvenimo būdo įpročiai, pvz: rūkymas. Šiais laikais, priemonių halitozės prevencijai ir gydymui yra begalė, kuriomis galite naudotis namuose. Šiame straipsnyje pateiksime priežastis, kurios sukelia blogą burnos kvapą, ką daryti, kad jo išvengti ir kokie medicininiai prietaisai užkerta jam kelią.

Maisto įtaka blogam burnos kvapui

Valgymo metu, ne visas maistas nukeliauja į skrandį. Kramtant, maisto likučiai užsilieka tarpdančiuose. Be to, maistas absorbuojamas į kraują ir patenka į plaučius, taip paveikdamas iškvepiamo oro kvapą. Jei valgote stiprių kvapų maistą (pvz., česnakai, svogūnai), net ir išsivalius dantis, blogas kvapas dar pasilieka kuriam laikui. Kai organizmas skaido riebalus, šio proceso metu išsiskiria cheminės medžiagos, kurios taip pat gali suteikti nemalonų burnos kvapą. Nemalonus burnos kvapas visiškai neišnyks, kol maisto produktai pilnai nesusivirškins. Kiti produktai, kurie gali sukelti blogą burnos kvapą, yra šie:
  • Sūris
  • Rūkytas kumpis
  • Įvairūs prieskoniai
  • Apelsinų sultys
  • Alkoholis

Blogas burnos kvapas = blogi gyvenimo įpročiai

Jei kasdien nesivalysite dantų ar dantų protezų, maisto dalelės gali likti burnos ertmėje, skatindamos bakterijų dauginimąsi tarpdančiuose, aplink dantenas ir ant liežuvio. Tai sukelia blogą burnos kvapą. Taip pat dėl netinkamos dantų higienos gali atsirasti dantenų uždegimas (gingivitas). Rūkymas ar tabako kramtymas, dažnas alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti nemalonų burnos kvapą. Taip pat nuo šių produktų ant dantų gali atsirasti dėmės, susilpnėja maisto receptoriai, gali pajautrėti dantenos.

Kokios ligos gali sukelti blogą burnos kvapą?

Nuolatinis blogas burnos kvapas gali būti įspėjamasis dantenų (periodonto) ligų požymis. Dantenų ligas sukelia ant dantų susikaupusios apnašos. Bakterijos sukelia toksinų susidarymą, kurie dirgina dantenas. Jei dantenų ligos yra negydomos, tai gali pakenkti ne tik dantenoms, bet ir žandikauliui. Kitos blogo dantų kvapo priežastys yra blogai pritaikyti odontologiniai prietaisai – protezai, kabės ir kt., bei įvairios burnos ertmės infekcijos. Burnos sausėjimas (dar vadinamas kserostomija) taip pat gali sukelti nemalonų burnos kvapą. Seilės yra būtinos burnos drėkinimui, neutralizuoti nuo apnašų susidarančias rūgštis ir nuplauti negyvas ląsteles, kurios kaupiasi ant liežuvio ir dantenų. Jei jos nebus pašalintos, šios ląstelės suyra ir gali sukelti blogą burnos kvapą. Burnos džiūvimas gali būti šalutinis įvairių vaistų naudojimo poveikis, seilių liaukų problemos ar nuolatinis kvėpavimas per burną. Kitos ligos, galinčios sukelti nemalonų burnos kvapą:
  • Sezoninės alergijos
  • Kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip pneumonija (plaučių uždegimas) ar bronchitas
  • Ilgalaikės (lėtinės) sinusų infekcijos
  • Diabetas
  • Lėtinis rūgšties refliuksas
  • Virškinimo trakto problemos
  • Lėtinė plaučių infekcija
  • Kepenų ar inkstų sutrikimai

Ką daryti, norint išvengti blogo kvapo iš burnos?

Yra keletas greitų ir paprastų būdų, kaip pašalinti nemalonų burnos kvapą:
  • Tinkama burnos higiena. Du kartus per dieną dantis valykite fluoro dantų pasta, kad pašalintumėte maisto likučius ir apnašas. Nepamirškite valyti ir liežuvio. Tam puikiai tinka burnos irigatorius, su liežuvio valymo antgaliu. Po valgio galima praskalauti burną vandeniu, kad bent jau minimaliai pašalinti istrigusius maisto likučius. Dantų šepetėlį keiskite kas 2–3 mėnesius. Jei turite burnos irigatorių, antgalius rekomenduojama keisti kas 3 mėnesius. Taip pat galite du kartus per dieną praskalauti burną skalavimo skysčiu. Antiseptinis burnos skalavimo skystis gali padėti pašalinti bakterijas, sukeliančias blogą burnos kvapą, ir dantų apnašas, kurios gali sukelti dantenų uždegimą. Skalavimo skystis su fluoru, padeda išvengti dantų ėduonies.
  • Reguliariai apsilankykite pas odontologą – bent du kartus per metus. Jie atliks profesionalią apžiūrą, bei aptiks blogą burnos kvapą sukeliančias problemas.
  • Nustokite rūkyti ar naudoti tabako gaminius.
  • Gerkite daug vandens. Kramtant gumą ar čiulpiant saldainius, taip pat skatinama seilių gamyba, kurios padeda nuplauti maisto liekanas ir bakterijas.
  • Valgykite daugiau vaisių ir daržovių bei mažiau mėsos. Obuoliai, morkos, salierai ir kiti kieti vaisiai bei daržovės padeda iš burnos išvalyti nemalonų kvapą sukeliančias apnašas ir maisto likučius.

Kas gali pašalinti blogą burnos kvapą?

Daugiausiai bakterijų ar nešvarumų kaupiasi sunkiai prieinamose vietose, pvz: tarpdančiuose, dantenose. Ant liežuvio paviršiaus taip pat lieka nešvarumų. Šiais laikais, burnos irigatoriai lengvai pašalina tarpdančiuose nusėdusias apnašas, o pakeičiami antgaliai leidžia valyti tiek dantenas, tiek liežuvio paviršių.  Tikimės, jog perskaitę šį straipsnį, galėsite lengvai susidoroti su blogu burnos kvapu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *